Charakterystyka kredytu pod zastaw ziemi rolnej. Co warto wiedzieć?

Charakterystyka kredytu pod zastaw ziemi rolnej. Co warto wiedzieć?

Kredyt pod zastaw ziemi rolnej kierowany jest do właścicieli gruntów rolnych lub działek o takim charakterze. Kredyt ten zapełnia powstałą przez ostatnie lata lukę kredytową, stworzony jest dla rolników. Coraz więcej rolników dopadają problemy finansowe związane z kryzysem. Poniższe wskazówki są pomocne dla kredytobiorców, zawierają wytyczne oraz możliwości kredytowe pod zastaw ziemi rolnej.

Zasady udzielania kredytów pod zastaw ziemi rolnej

Zabezpieczeniem takiego kredytu mogą być wszystkie działki rolne, wchodzące w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego. Do takich działek zaliczane są również działki budowlane oraz rekreacyjne, a pożyczki udzielone pod ich zastaw mogą osiągać wysokość do 50% wartości. Kwotę zabezpiecza się przez ustanowienie hipoteki na księdze wieczystej nieruchomości, czyli wskazanej przez Klienta działki, która stanowi jego własność. Najczęściej wysokość kwoty pożyczki ustalana jest na podstawie wypisu z rejestru gruntów, informacji w niej zawartych, klasy gruntów rolnych oraz przeznaczenia poszczególnych działek. By wystąpić o pożyczkę należy przygotować wypis z ewidencji gruntów potwierdzający własność nieruchomości, wielkość gospodarstwa i jego położenie. Pod zabezpieczenie tego rodzaju pożyczki można przyjąć:

  • grunt uprawny
  • łąki
  • pastwiska
  • sady
  • inne grunty które wykazane są na wypisie z rejestru gruntów.

W oczach firm poza bankowych udzielających pożyczek działka rolna jest dobrym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Co ważne najczęściej gospodarstwo rolne musi znajdować się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Pożyczki pod zastaw gruntów rolnych są dobrym rozwiązaniem dla zadłużonych rolników, którzy nie chcą ogłaszać upadłości konsumenckiej. Kredyt ten może być najczęściej przeznaczony na dowolny cel. Warto wiedzieć, że komornik nie może zająć gruntów rolnych. Stąd wiele firm oferuje możliwość udzielenia kredytu pod zastaw ziemi, choć banki coraz częściej odrzucają wnioski rolników, którzy chcą otrzymać taki kredyt. Istnieją jednak inne możliwości. Rozwój sektora bankowego w ostatnich latach wpłynął również na możliwości rolników, którzy chcą otrzymać kredyt pod zastaw działki rolnej.

Gdzie zaciągnąć kredyt pod zastaw ziemi rolnej?

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę pod zastaw ziemi rolnej warto zastanowić się z kim będziemy współpracować. Chcąc uzyskać kredyt pod zastaw mamy kilka opcji. Zachęcamy do kontaktu z profesjonalnymi  firmami pożyczkowymi, ponieważ nie każdy rolnik ma możliwość zaciągnięcia kredytu w banku. Mamy do wyboru również opcję zaciągnięcia pożyczki u osoby prywatnej.

Banki są bardzo rygorystyczne jeśli chodzi o zdolność kredytową, co utrudnia zaciągnięcia kredytu przez rolnika. Aby sprawdzić swoją zdolność finansową należy przygotować wymagany przez bank plik dokumentów. Większość banków wymaga przedstawienia odpisu księgi wieczystej bądź numeru działki, wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wypisu z rejestru gruntów wraz z załączoną mapką ewidencyjną. Nie możemy zapomnieć o notarialnym akcie własności, którym może być umowa darowizny, kupna-sprzedaży czy spadku. Można spotkać się także z obowiązkiem dołączenia fotografii, która prezentuje posiadaną przez nas działkę wraz z dojazdem oraz sąsiadującą okolicą. Niestety, ale banków, które są chętne na współpracę z rolnikami jest bardzo mało. Nie wyklucza to jednak całkowicie uzyskania kredytu przez rolnika, posiadającego grunty.

Istnieje wiele firm poza bankowych oferujących kredyty na jasnych i prostych zasadach. Warto zatem zainteresować się ofertą takich firm, których na rynku jest wiele. Firmy oferują niskie oprocentowanie oraz korzystne warunki spłaty całego kredytu. Wiele firm nie wymaga zaświadczeń o zarobkach, ZUS czy US. Obecnie na rynku istnieje wiele dogodnych oraz szybkich pożyczek pod zastaw. Takie propozycję są idealnym rozwiązaniem na oddłużenie, większe inwestycje czy też wydatki własne. W wielu instytucjach zabezpieczenie nie musi stanowić cała działka, może to być jedynie jej część. Wiele firm zna potrzeby rolników i stara się im sprostać oferując korzystne oferty, świadcząc usługi zarówno dla przedsiębiorstw jak i dla Klientów indywidualnych. Ponadto wiele firm nie sprawdza historii Klienta w BIK. Kwota pożyczki jest uzależniona od danej firmy, najczęściej przeznaczona jest na dowolny cel.

Jest to z pewnością świetna alternatywa dla banków, które coraz częściej nie chcą słyszeć o kredycie pod zastaw działki rolnej. Banki często uznają, że udzielane przez nich kredyty pod zastaw ziemi są często zbyt ryzykowane. Zatem firmy pozabankowe mogą być dobrym rozwiązaniem, aby poczuć się bezpiecznie oraz pewnie jako rolnik.

Podsumowanie

Zawsze istnieje ryzyko gdy zaciągamy kredyt i trzeba się z tym liczyć. Jednak kredyt pod zastaw ziemi rolnej jest często jedynym i najlepszym rozwiązaniem gdy potrzebujemy większej kwoty pieniędzy. Warto jednak przed zaciągnięciem kredytu poradzić się profesjonalnemu doradcy finansowego. Z pewnością znajdzie on dla Państwa najlepsze rozwiązanie.