Kredyt pod zastaw działki budowlanej - jak to wygląda w praktyce?

Kredyt pod zastaw działki budowlanej - jak to wygląda w praktyce?

Każda osoba może zaciągnąć taki kredyt, jaki tylko chce. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że w pewnym momencie przyjdzie zainteresowanym spłacić taki kredyt i będzie trzeba wyłożyć na to pieniądze z własnej kieszeni. Przy większych kwotach przyda się skorzystać z opcji zastawienia jakiejś nieruchomości.

Tym samym zyska się możliwość uzyskania korzystniejszego kredytu, na wysokie kwoty, co zadowoli wymagających klientów. Ciekawym pomysłem może okazać się zwłaszcza kredyt pod zastaw działki budowlanej. Jeśli ktoś posiada taką działkę na własność, to może zastawić ją w banku jako formę zabezpieczenia dla zaciąganego kredytu. Ta opcja jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą pożyczyć większe pieniądze od banku.

Kredyt z niższym oprocentowaniem

Działka budowlana pomoże także zaciągnąć kredyt ze zdecydowanie niższym oprocentowaniem, niż kredyty konsumenckie. To jest bardzo ważna wiadomość dla każdego klienta, ponieważ tym samym nie będzie trzeba spłacać wtedy aż tak wysokich odsetek. Nic dziwnego, że współcześni klienci bardzo chętnie decydują się na skorzystanie z takich możliwości, wystarczy udać się do banku, przedstawić wszelkie dokumenty, a następnie czekać na decyzję danego banku. W większości przypadków jest ona pozytywna, jednak należy spełnić odpowiednie wymagania, aby móc realnie myśleć o takim kredycie. W pierwszej kolejności liczą się tutaj stałe zarobki, akt własności działki budowlanej, jej wycena, ale też stałe zatrudnienie. Jeśli będzie spełniało się takie wymogi, to raczej na pewno kredyt danej osobie zostanie przyznany. Skorzystać z takiej oferty może praktycznie każdy, kto jest pewien, że spłaci zobowiązanie na czas, ale trzeba koniecznie posiadać na własność działkę budowlaną i potrafić to udokumentować przed bankiem.

Możliwość spłaty kredytu w dłuższym okresie czasu

Decydując się na kredyt hipoteczny pod zastaw działki budowlanej zyskuje się możliwość spłaty kredytu w dłuższym okresie czasu. Duża grupa banków umożliwia w tym przypadku zaciągnięcie kredytu na 15, a nawet na 25 lat. Jak widać jest to korzystne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą wziąć kredyt na długi czas. Wtedy też można myśleć o tym, aby płacić zdecydowanie mniejsze raty miesięczne. Ważne jest jednak to, aby każda decyzja w tym zakresie była dokładnie przemyślana, ponieważ kredyt to poważna decyzja i nie powinno się decydować na takie posunięcie pod wpływem chwili.

Kredyt pod zastaw nieruchomości to korzystna opcja pod kątem finansowym. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio wcześnie przeanalizować swoją zdolność kredytową. Oczywiście może się tym zająć analityk finansowy na życzenie banku, jednak klient może to uczynić samodzielnie, aby być pewniejszym swoich działań. Wystarczy wtedy skorzystać z kalkulatora znajdującego się w sieci internetowej. Wprowadzenie prawidłowych danych spowoduje, że uzyska się odpowiedni wynik, który na pewno będzie precyzyjny. Nie będzie więc mowy o przecenieniu własnych możliwości finansowych.

Kredyt dla właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości

Kredyt hipoteczny pod zastaw działki budowlanej to oferta skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości. Jeśli ktoś nie ma jednak na to dowodu, raczej nie powinien udawać się do banku po kredyt, ponieważ istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że decyzja będzie odmowna. O kredyt tego typu ubiegać może się każda osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia. Oczywiście warto jednak porozmawiać na ten temat wcześniej z kimś doświadczonym, może to być zaprzyjaźniony bankier lub członek rodziny, który już ma na koncie kredyt hipoteczny. Rozwieje się tym samym wszystkie swoje wątpliwości i będzie można podjąć optymalną dla siebie decyzję. Taki kredyt nie będzie jednak zbyt dobrym wyborem dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, ponieważ banki rzadko kiedy podejmują wtedy pozytywną decyzję dla klientów w obawie o to, że wszystkie środki zostaną przeznaczone np. na ratowanie firmy i wyciąganie jej z dołka finansowego.

Oszacowanie wartości działki budowlanej

W pierwszej kolejności należy precyzyjnie oszacować wartość działki budowlanej, którą chce się zastawić w banku. Oczywiście nie można uczynić tego jedynie samodzielnie, ponieważ taki dokument nie będzie zbyt wiarygodny dla banku. Oszacowaniem wartości zająć powinien się więc rzeczoznawca zewnętrzny, wybrany przez bank. Może tym się zająć także osoba z wnętrza zespołu bankowego, w porozumieniu z klientem oraz wybranym przez niego rzeczoznawcą. Zwykle formalności w przypadku takich kredytów hipotecznych trwają nieco dłużej, niż ma to miejsce w sytuacji, gdy klient ubiega się o kredyt konsumencki, jednak warto uzbroić się wtedy w cierpliwość. Dzięki temu można liczyć na zdecydowanie większe środki finansowe, jednak trzeba zapoznać się też z informacjami na temat tego, czy pieniądze zdobyty w taki sposób mogą pójść na pokrycie interesujących dla klientów inwestycji finansowych. Warto współpracować blisko z analitykami finansowymi lub bankierami, aby nie popełniać żadnych błędów.