Kredyt pod zastaw mieszkania dla zadłużonych - jaka jest jego specyfika?

Kredyt pod zastaw mieszkania dla zadłużonych - jaka jest jego specyfika?

Kredyt pod zastaw mieszkania dla osób zadłużonych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają długi i potrzebują pieniędzy, ale jednocześnie nie chcą korzystać z chwilówek, a klasyczny kredyt pod hipotekę jest poza ich zasięgiem z uwagi na słabą historię kredytową.

Pożyczki pod zastaw mieszkania cieszą się zresztą coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są niewątpliwie jednym z bardziej przyjaznych rozwiązań finansowych na polskim rynku. Co warto na ich temat wiedzieć?

Kto może wziąć kredyt pod zastaw mieszkania?

Tak naprawdę o pożyczkę pod hipotekę mogą starać się wszyscy, a więc osoby fizyczne, firmy, osoby zadłużone, emeryci, osoby odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej BIK oraz takie, przeciwko którym postępowanie prowadzi już komornik. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także rolnicy. To grupa o tyle wyjątkowa, gdyż banki często rolnikom nie chcą udzielać kredytów z uwagi na niepewne zabezpieczenie. Efekt pracy rolników w dużej mierze zależy bowiem od pogody, a to czynnik w zasadzie niemożliwy do przewidzenia.

Na jaki cel można wziąć kredyt pod zastaw mieszkania?

Pieniądze z kredytu pod hipotekę można przeznaczyć na dowolny cale. Można więc za uzyskane pieniądze nabyć inną nieruchomość (dom, mieszkanie, działkę), przeznaczyć je na aktualne potrzeby (wyjazd wakacyjny, zakup samochodu, zakup sprzętu AGD i RTV), a także wyremontować dom czy postawić garaż. Oprócz tego warto wiedzieć o tym, że kredyt pod zastaw nieruchomości może posłużyć również do skonsolidowania kilku kredytów i do spłaty zobowiązań komorniczych. Takich możliwości nie ma w przypadku kredytu hipotecznego oferowanego przez bank. W takiej sytuacji cel zaciągnięcia zobowiązania finansowego musi być bowiem jasno określony. Na ogół udziela się go na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu bądź na budowę nieruchomości.

Pożyczka pod zastaw mieszkania –  co z osobami, które mają negatywną historię kredytową?

Banki z zasady nie udzielają kredytów osobom, które mają słabą historię kredytową w BIK. W dużym stopniu ogranicza to grono ich klientów. Dla wielu osób oznacza to pożegnanie się z marzeniami o kredycie. Wprawdzie banki udzielają pożyczek hipotecznych, ale zasady ich udzielania są bardzo skomplikowane. W przypadku kredytu pod zastaw mieszkania sprawa jest o wiele prostsza. Trzeba bowiem nie tylko wycenić nieruchomości i zawrzeć umowę ubezpieczeniową, ale i załatwić niezbędne kwestie w sądzie. Firmy pozabankowe, które udzielają kredytów pod zastaw nieruchomości wszelkie formalności upraszczają do minimum. Stosowne dokumenty wielokrotnie można wypełnić nawet przez internet.

Kredyt bez BIK – czy to możliwe?

Pożyczki hipoteczne są udzielane bez sprawdzenia klienta w Biurze Informacji Kredytowej i w innych bazach. Nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o dochodach (znaczenia nie ma więc, czy dana osoba pracuje w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie lub w ogóle nie pracuje) czy pisemnej zgody współmałżonka. Tak naprawdę trzeba jedynie posiadać odpowiednie zabezpieczenie hipoteczne w postaci własnego mieszkania. Hipoteka musi być bowiem wpisana do księgi wieczystej danej nieruchomości.

Czym różni się pożyczka pod zastaw mieszkania od chwilówki?

Pożyczka pod zastaw mieszkania to świetnie rozwiązanie dla osób, które nie mają zaufania do chwilówek różnego rodzaju, a poza tym wiedzą, że mogą sobie pozwolić na dłuższy okres spłaty zobowiązania finansowego. W tym przypadku wynosi on bowiem na ogół od 20 do 30 lat. Średnie oprocentowanie wynosi od 7 do 9%. Przy rozłożeniu  kwoty kredytu na tyle lat wysokość raty nie jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Należy pamiętać jednak, że kredyt pod zastaw mieszkania to spore zobowiązanie finansowe, które niesie ze sobą oczywiste zagrożenia. Jeśli z jakiegoś powodu kredytobiorca przestanie spłacać zadłużenie, kredytodawca może zwrócić się do komornika, aby ten uregulował należności. W skrajnych przypadkach, całkowita utrata wypłacalności może skończyć się tym, że kredytodawca przejmie dane mieszkanie.

Kredyt pod zastaw mieszkania dla zadłużonych – czy to dobre rozwiązanie?

Podsumowując, kredyt pod zastaw mieszkania, który udzielany jest przez wiele firm pozabankowych to ciekawa opcja dla osób zadłużonych, które są gotowe na spłacanie danego zadłużenia przez wiele lat. W przeciwieństwie do klasycznego kredytu hipotecznego w banku, z kredytu pod zastaw mieszkania może skorzystać o wiele więcej osób. Problemem nie jest bowiem negatywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej czy brak stałego zatrudnienia. Aby uzyskać taki kredyt wielokrotnie nie trzeba nawet wychodzić z domu. Niepotrzebne są zaświadczenia o zatrudnieniu, a jedynie dokument, który potwierdza własność danej nieruchomości. Taki kredyt wpisuje się bowiem do księgi wieczystej mieszkania. Dla firmy pożyczkowej jest to najlepsza gwarancja.

Jak zawsze jednak warto zachować ostrożność. Każdy kredyt wiąże się ze sporym ryzykiem. Jeśli dojdzie do całkowitej niewypłacalności, firma pożyczkowa może nawet przejąć dane mieszkanie.