Kredyt hipoteczny pod zastaw działki - co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny pod zastaw działki - co warto wiedzieć?

Kredyty to możliwość zdobycie gotówki w razie potrzeby lub możliwości sfinansowania inwestycji. Na szczególną uwagę zasługują kredyty hipoteczne pod zastaw działki, która jest zabezpieczeniem transakcji. Przy okazji tego tematu pojawia się wiele pytań dotyczących całego procesu, bezpieczeństwa i ofert. W tym artykule przedstawiamy odpowiedzi na te wszystkie pytania oraz podajemy kilka przydatnych informacji i kredytach hipotecznych, które pomogą wybrać najodpowiedniejszą opcję.

Kredyt hipoteczny pod zastaw działki

Kredyt hipoteczny pod zastaw działki można dostać, posiadając kilka rodzajów terenu. Są to działki rekreacyjne, budowlane czy rolnicze. Takie zabezpieczenie jest bardzo cenione przez kredytodawców i oferowanych jest wiele możliwości na tym polu. Pierwszym etapem jest złożenie wniosku lub zgłoszenie takiej chęci w instytucji finansowej. Jeśli to zrobimy — przychodzi czas na wycenę nieruchomości. Zawsze robi to rzeczoznawca majątkowy, który ustala dokładną wartość i wydaje odpowiednie dokument. Na tym kończy się pierwszy etap, a z gotowymi dokumentami udać się można do banku, aby rozpocząć etap drugi.

Jeśli kredytobiorca otrzyma potwierdzoną wartość nieruchomości, na tej podstawie przedstawia propozycje sumy, jaką może udzielić klientowi. Aby kredyt pod zastaw działki doszedł do skutku, konieczna jest także weryfikacji zdolności kredytowe czy w zależności od sytuacji sprawdzenie zatrudnienia i ewentualnego zadłużenia. Jeśli ostatecznie kredyt zostanie nam przyznany, następuje trzeci — ostatni etap, czyli formalności.

Dokumenty potrzebne do zawarcia transakcji to akt własności, odpis z księgi wieczystej, odpis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wypis z rejestru gruntów z odpowiednią mapą ewidencyjna. Które z tych dokumentów będzie wymagał kredytobiorca, zależy od indywidualnej sytuacji i polityki banku, ale z pewnością akt notarialny będzie koniecznie potrzebny. Gdy umowa kredytu została podpisana, do ksiąg wieczystych wpisywana jest hipoteka banku lub innej instytucji finansowej i od tej pory kredytodawca jest współwłaścicielem. W razie zaprzestania spłacania kredytu bank przejmuje działkę i staje się jedynym właścicielem.

Kredyt hipoteczny pod zastaw działki jest znacznie bardziej opłacalny i korzystny, gdyż ma lepsze warunki. Mniejsze oprocentowanie i większa elastyczność niż przy kredycie gotówkowym skłaniają wiele osób do korzystania z takiego rozwiązania.

Bankowe kredyty hipoteczne

Banki są liderem w tej dziedzinie kredytów. Ich popularność wynika głównie z wiarygodności i bezpieczeństwa transakcji. Banki oferują wysoki poziom obsługi, profesjonalistów, którzy pilotują kredyt oraz dobre i jasne warunki kredytu. Te cechy są najważniejsze, jeśli w grę wchodzą duże sumy pieniędzy oraz nieruchomości. W Polsce każdy bank oferuje takie kredyty, dlatego wybór jest bardzo duży. Różnice występujące między nimi dotyczą wysokości oprocentowania, warunków umowy takich jak długość czy wymagań, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt. Pomimo zastawu kredyt pod zastaw hipoteki udzielany jest klientom ze zdolnością kredytową i brakiem zadłużeń. W większości przypadków osoby niespełniające tych wymogów się otrzymają kredytu w banku i będą musiały skorzystać z alternatywy, jaką są prywatne firmy pożyczkowe.

Prywatne firmy

Na rynku istnieją również prywatne firmy pożyczkowe, które oferują liczne rozwiązania związane kredytami pod zastaw nieruchomości — w tym działek. Działają one na podobnej zasadzie co banki. W pierwszej kolejności oszacowywać daną nieruchomości proponują limit, który mogą przyznać. Dalsze kroki to podpisaniu umowy i wypłata pieniędzy. W razie niedotrzymania umowy kredytobiorca może stracić działkę.

Czym różnią się oferty prywatnych firm pożyczkowych od tych bankowych? Pierwszą zauważalną różnicą są mniejsze wymagania formalne. Aby dostać taką pożyczkę, zazwyczaj wystarczy sam fakt jej posiadania. Prywatne firmy znacznie mniej rygorystycznie podchodzą do kwestii zdolności kredytowej, a nawet ewentualnych długów klienta. Kolejną różnicą jest duży przedział kosztów takiego kredytu. Z racji tego, że istnieje wiele firm — istnieje również wiele ofert. Niektóre są korzystniejsze od tych bankowych — niektóre wręcz przeciwnie. Warto przed wybraniem takiej firmy porównać jej ofertę z konkurencją, gdyż może się okazać, że za taką samą ofertę zapłacimy znacznie mniej odsetek. Jeśli zdecydujemy się na kredyt u prywatnej firmy, warto przeanalizować umowę dokładnie lub skonsultować ją z prawnikiem. Obecnie istnieją restrykcyjne przepisy dotyczące klauzul zabronionych i warunków umowy jednak tak cenna rzecz, jak działka wymaga daleko posuniętej ostrożności.

Rynek daje wiele możliwości wzięcia kredytów pod zastaw działek. Ta forma jest mile widziana przez instytucje finansowe, gdyż zabezpieczeniem jest konkretna rzecz. Dla klientów jest to tez duże ułatwienie, gdyż bez zbędnych zabiegów, mogą pozyskać duże sumy pieniędzy. Do tego typu kredytów zachęcają również korzystne warunki i duży wybór. Ostateczna decyzja o instytucji, od której pożyczymy pieniądze oraz warunkach umowy powinna być wynikiem szczegółowej analizy sytuacji i potrzeb tak, aby dobrać najlepsze rozwiązanie.